Sny vs. realita

31. července 2014 v 18:48 | Verunka |  Deníček
Sny nám prý pomáhají uspořádat si ve spánku myšlenky, udržují nás ve spánku a v podstatě zaměstnávají mozek během spánku, aby si tělo i sám mozek odpočinul. Co je na tom pravdy, je však otázka za milion, protože jinak nechápu smysl "divných" snů. Jak ty mi pomůžou zpracovat nějakou událost nebo si něco rozmyslet, to vážně netuším.

Určitě se vám taky stalo, že se vám do snů promítlo něco z reality, třeba nějaký zážitek nebo lidi, které znáte, ale v tom snu se vám děj nějak překroutil, odehrál se úplně jinak. Mozek z toho byl pak tak zmatený, že jste chvíli po probuzení ani nevěděli, co je vlastně pravda a jak to vůbec celé bylo. Mně se to stává běžně. Noční můry nepočítám, to je kapitola sama o sobě. Jde o úplně běžné věci, jako je nakupování, dost často je tématem mých snů i škola nebo něco, co jsme zažili s Markem. Jenže se mi to nezdá nikdy tak, jak se to stalo a to mě popravdě dost rozčiluje, protože pak musím dumat nad tím, která z těch verzí je vůbec pravdivá, anebo ještě hůř, která je lepší.

A co takové sny a naše strachy? Třeba takový strach z mluvení před lidmi? Z toho se může ve snu stát ještě něco horšího. Můžete se totiž ocitnout před publikem úplně nazí. Když pak máte ve skutečnosti vystoupit se seminárkou před spolužáky, tak ze sebe tuplem nedostanete ani slovo, protože si vážně budete připadat jako nazí. Jako by se odehrával váš sen znovu, ale tentokrát když jste vzhůru.

Nebo strach z lidí? To se můžete ve snu ocitnout v tlačenici na nějakém frekventovaném nádraží nebo naopak uprostřed města, kde kolem nebude ani živáčka. Není to taky děsivé? Aneb rozhodně se nedívejte před spaním na Život po lidech!

Mojí mamce se například dost často zdá sen o potopě a záplavách, ve kterém hraje dost velkou roli strach o blízké. Přitom žijeme na kopci, v paneláku, žádná řeka široko daleko, navíc v oblasti, kde k záplavám nedochází, protože u nás neprší tak často, jako třeba v Čechách. Prostě suchá Morava (i když tomu poslední dny moc nenasvědčují). Význam takového snu? Těžko říct.

Sny si s námi vůbec nepěkně zahrávají. Zvlášť když se spolčí s budíkem. A tady snad víc než jinde platí zákon schválnosti. Když mám zlý nebo prostě jen nepěkný sen, tak se nejprve celý odehraje a až pak zazvoní budík, nebo se samovolně proberu minutu před budíčkem. Když se mi naopak zdá něco hezkého, tak se to v tom nejlepším utne a já se šokem probouzím na otravné zvonění mého budíku. Takhle rozhodně nezačíná úspěšný den, protože jsem už od rána nakrknutá. Na druhou stranu můžu celou pracovní dobu v hlavě spřádat nejrůznější alternativní konce onoho pěkného snu :-)

A věděli jste, že se nám za noc může zdát i deset snů? Tak nevím, jestli mám nebo nemám být ráda, že si pamatuju vždy jen jeden. Pamatujete si svoje sny?

Mimochodem věříte na výklady snů? Já si popravdě nejsem jistá, jestli jim věřit nebo ne, protože se mi ještě nestalo, že by se výklad trefil, nebo že by vůbec ten výklad dával smysl. A jaký význam má překrucování skutečných událostí ve snech??
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 3. srpna 2014 v 0:08 | Reagovat

Moc málo si pamatuji sny, které se mi zdají. Občas si zapamatuji hlavně pocit, jestli to byl sen pěkný nebo naopak můrický (tedy, noční můra) 8-)
Někdy mám po probuzení hodně stísněný dojem, takže vím, že sen, který se mi zdál, nebyl moc dobrý. V posledních letech se mi zdá hodně o práci, to není vůbec dobré. Třeba to, že mám objednané lidi a nepřijdu a volá mi majitelka salonu, že jim dělám špatné jméno a že bychom měli ukončit spolupráci.
Nebo naopak pracuji jenom já a ostatní kolegyně sedí, popíjejí kafe a dělají si ze mě srandu...
Pak jsou ještě noční můry ve smyslu, že mi někdo jde po krku.
Jen málokdy se mi zdají pěkné sny, nebo spíš, málokdy si je pamatuji.
Na výklad snů moc nevěřím, tam je šance padesát na padesát, jestli to vyjde. Ale co jsem zjistila, když se ti zdá o svatbě, nestane se, když se ti zdá o smrti tvých blízkých, budou ještě dlouho žít, když se ti zdá o špinavé nebo kalné vodě, visí ve vzduchu malér nebo nemoc, když se ti zdá o malém dítěti, znamená to taky malér nebo nemoc, když se ti zdá o zvířeně, hlavně domácí, znamená to příjemné a užitečné překvápko, když se ti zdá o hovně (promiň mi ten výraz) :-D , měla bys přijít k nějakým penězům, většinou při vsazení na sportku. Ale protože jsou vyjímky, tak se spíš stane, že ho.no vyhraješ... :-D

2 Arvari Arvari | E-mail | Web | 3. srpna 2014 v 0:18 | Reagovat

Na výklady snů moc nevěřím. Moje sny jsou hrozně zmatený a mají tendenci se vracet. Nebo možná nemají, jen jsem vždycky po probuzení přesvědčená, že tohle se mi už někdy zdálo. :-D Překrucování událostí je u mě taky docela běžný, vážně nevím, co tím můj mozek sleduje...

3 Petra Lichožroutová Petra Lichožroutová | 4. srpna 2014 v 9:43 | Reagovat

Tak ona hlava ještě pracuje, když spíme, proto se tolik do snů promítá z našeho běžného života. Jinak si myslím, že výklad snů má co do sebe, pokud to dělá profík, třeba tato paní: http://dreamcantadora.blogspot.cz/.

4 Vivi Vivi | Web | 4. srpna 2014 v 11:32 | Reagovat

Ach sny sny...nekonečna téma plná otázok.
Ja by som vôbec nebola proti, ak by sny neexistovali. Zlé sny a nocne mory su hnus a tebe asi o tom nemusim vela hovoriť. Pekné sny ktore sa u mna objavia raz za uhorsky rok mi zato trapenie v noci nestoha. ASPOŇ mne.
Vyklad snov má svoj význam, aj ked nie ten lacný snár kt. kúpiš v Tescu za par centov..ae napr. psychpterapia pomocou snov a ich vykladu je v dnešnej dobe dosť užitočná:)

5 Rezzy Rezzy | Web | 5. srpna 2014 v 18:41 | Reagovat

Ten obrázek je roztomilý :-D
Sny jsou neskutečně zajímavé. Někdy by člověk raději ani nešel spát a jindy nechce vstávat, když se mu zdá něco pěkného. Já si teda někdy nepamatuju nic, někdy jeden sen a někdy si jich zapamatuju více, třeba dneska po probuzení jsem věděla určitě o třech nebo čtyřech, ale během dne jsem je nějak pozapomínala a pamatuju si jenom jeden, o kterém jsem říkala mamce. A výklady... těm moc nevěřím. Myslím si, že člověk ve snu buď zpracovává to, co se mu přes den dělo, o čem přes den přemýšlel... nebo že se nám občas zdá o tom, čeho se bojíme nebo co si naopak někde uvnitř hrozně přejeme...

6 Šíryen Šíryen | E-mail | Web | 10. srpna 2014 v 22:17 | Reagovat

Pamatuji si i tři sny... =) Ale vždy jen první minutu po probuzení, takže si je musím okamžitě zapsat, jinak mi z hlavy utečou.
Zda věřím snářům... netušííím =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama