Kdo se ptá, ten se dozví

27. července 2014 v 0:39 | Verunka |  Deníček
Mám tu zase nějaké ty dotazy od mých čtenářů, které by možná zajímaly i někoho dalšího, kdo se neodváží mi napsat. Vážně, někteří se mi v mailech omlouvají, že mě otravují, ale kdybych nechtěla, abyste mi psali, tak to jasně řeknu! Není potřeba se omlouvat!
Dotazy tentokrát na angličtinu.

Proč nepíšu blog v angličtině nebo nemám alespoň anglické názvy článků?
Důvodů je hned několik. Zaprvé mám blog na české doméně a proto mi přijde dost ujeté, abych psala anglicky. Ať si to někdo dělá, pokud se mu chce, ale česká doména je primárně určená pro české čtenáře, maximálně tak ještě slovenské a byť je angličtina už poměrně rozšířený jazyk, málokdo mu rozumí natolik, aby v něm dokázal nebo i chtěl číst, zvlášť tak dlouhé texty jako mívám já. Tím nikoho nechci shazovat, ale já se třeba učila dlouhá léta jako druhý jazyk němčinu a nebyla jsem v ní nijak dobrá a moc dobře si pamatuju, jak mě otravovalo něco číst v němčině a hlavně se soustředit na slova a ještě si to v hlavě překládat. Mám tu výhodu, že v angličtině s tím nemám problém, ale to těžko může říct každý.
Mít jenom anglické názvy článků mi přijde postavené na hlavu. Když už psát něco anglicky, tak buď všechno, nebo nic.

A pak mám ještě jeden důvod, proč tu nepsat anglicky. Chci si trochu odpočinout. Čeština je krásný jazyk a já mám za celý den kolikrát angličtiny už dost po krk, zvlášť když mám školu. Jen si to vezměte, ve škole pomalu neslyším nic jiného než angličtinu. Čtu spoustu knih v originále a to nejen do školy, mám radši i moje oblíbené oddechové fantasy knihy v originále, protože se i čtením člověk učí a rozšiřuje si slovní zásobu. Navíc i většinu filmů shlédnu raději bez dabingu a málokdy s titulky. Věřte mi, když řeknu, že žádný byť sebelíp nadabovaný herec nikdy nevyzní tak "skutečně" jako originál. Možná snad Louis de Funès, jehož dabing byl úžasný, ale to byl zase Francouz, takže tomu bych jinak nerozuměla :-)
Takže jistě chápete, že mám té angličtiny až nad hlavu.

Dostala jsem i dotaz, jak se dá připravit na přijímací zkoušky a studium anglického jazyka.
Na přijímačky se popravdě moc připravit nedá :-) Je to totiž dost o štěstí. Proč? Samozřejmě musíte projít přes testy studijních předpokladů a test z anglického jazyka, takže připravovat se na tohle asi nějak budete. Zvlášť na TSP, ale já jsem při nich dost tipovala, takže jde o štěstí. Jenže…pro studium angličtiny se předpokládají dvě věci…zaprvé…umíte už anglicky a to na dost dobré komunikativní úrovni, proto by neměl být přijímací test problém. Výuka totiž probíhá v angličtině, a pokud se chcete na přednáškách chytat, musíte rozumět…zadruhé…měli byste mít krom angličtiny zájem i o historii a literaturu, protože to tvoří převážnou většinu učiva. Ale žádné husitské války, Karel IV. nebo Osudy dobrého vojáka Švejka. Místo toho otroctví, anglická poezie (spousta poezie!!), drama a hodně, hodně neznámých (pro Čechy) událostí a autorů. O spoustě z nich jsem slyšela prvně. A z toho vyplývá hodně povinné četby. Ve škole sice mnoho času nestrávíte, zato strávíte hodně času nad knihami.

Ještě jsem nikoho neodradila? Tak si k tomu všemu přičtěte stylistiku, překlady, syntax, morfologii a on vás humor přejde :-) Ne, nechci nikoho odradit, ale před studiem angličtiny byste si měli vážně říct, jestli to chcete. Angličtina vás musí bavit, musí to být vaše vášeň, něco, čemu se chcete věnovat a čemu chcete podřídit svůj život. Asi jako při studiu jiných jazyků. Jistě si vzpomínáte, jak jste na střední nesnášeli povinnou četbu z češtiny? Jak vám dali zabrat všechny ty vidy, třídy, vzory a časy? (a kolik časů je v angličtině?) Co psaní slohovek? Jak jste nadávali, když jste se museli šrotit letopočty? A teď si vezměte tohle a ještě mnohem víc v jazyce, který není vaší mateřštinou. Sranda že? Však ještě bude s láskou vzpomínat na český jazyk a vaši učitelku, která vám sázela pětky z diktátů :-)
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ANA ANA | Web | 3. srpna 2014 v 0:16 | Reagovat

Dobré odpovědi! S anglickými články, nebo anglickými nadpisy máš pravdu. Leda bys chtěla být už světová, aby se s tebou mohl zkontaktovat kdokoliv odkudkoliv.
Mě taky vadí anglické názvy článků, i když někdy připouštím, že se hodí. Ale to beru spíš jako vyjímku.
Zajímavá úvaha o studiu angličtiny, na to bych asi neměla, a určitě dobré pro někoho, kdo nad tímto směrem uvažuje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama