Jak na fungující vztah

12. července 2014 v 8:30 | Verunka |  O životě
Občas někoho napadne otázka, jak je možné, že nám s Markem náš vztah klape, když jsem já tak problematická osoba, se kterou určitě není zrovna lehké vyjít. Inu, jde to :-)

Mám tu pár takových jakože pravidel, kterých když se budete držet, tak vám to třeba taky zajistí dobře fungující vztah. Ale neberte to jako bůhví jaké super neprůstřelné rady. Co já můžu vůbec v tomhle ohledu radit. V životě jsem zatím chodila jen s jedním a tím byl a stále je Marek. Navíc dvou a půlletý vztah se určitě nedá označit za nějaký rekord, ačkoliv v dnešní době…

Na nejvyšším stupínku ve vztahu stojí komunikace, bez které to nikdy nebude fungovat. Dokázat se bavit o problémech je hodně důležité, protože jakékoliv zamlčování je cesta špatným směrem. Pokud spolu dva nemluví, tak logicky nic nevyřeší. Každý pár má problémy, ale právě jen mluvením se dají vyřešit, respektive je to první krok ke jejich řešení. Ale netýká se to jen problémů, ale i pocitů a přání. Chlap nepozná, co vás trápí a proto vám logicky nemůže ani pomoct, pokud mu to neřeknete.

Paradoxem je, že stejně jako komunikace, je důležité i mlčení, ale v trochu jiném smyslu. Umíte s partnerem mlčet tak, aby nenastala ta pověstná trapná chvíle ticha? Třeba když jste na procházce a mlčíte? Ne proto, že byste se neměli o čem bavit, ale proto, že si taková chvíle nevyžaduje žádná slova. Mluvit spolu pořád, i třeba o blbostech, ale prostě jen abyste hlavně nezůstali mlčet, může být vysilující, zvlášť když se vídáte hodně často, nebo spolu bydlíte. S tím souvisí i komunikace beze slov. Páry, které jsou spolu dlouho, dokážou mezi sebou komunikovat jen za pomocí očí, gest nebo doteků. Úžasná věc.

Schopnost dělat kompromisy, to ne každý umí. Chtít za každou cenu prosadit jen to svoje určitě nevede k harmonickému vztahu. Každý z nás má svoje zlozvyky, které toho druhého rozčilují, ale vážně vám to stojí za to, abyste se snažili svého partnera převychovat a zbavit zlozvyků? Některé zažité zvyky se dají zmírnit…třeba ty nebudeš pohazovat špinavé ponožky po bytě a já po sobě pokaždé posbírám vlasy v koupelně…kompromisy! Všude musí být kompromisy, ale musí to být ústupky na obou stranách, jinak je vztah nerovný.

Neměli byste spolu trávit všechen možný čas, protože si za chvilku polezete na nervy. Měli byste mít vlastní zájmy a vlastní kamarády, za kterými můžete utéct a na chvíli si odpočinout. Zakazovat něco z toho tomu druhému je nepřípustné, protože se začne ve vztahu dusit. Nikdo by nechtěl žít ve vězení.

Tulení, mazlení, doteky…ne sex! Vzájemná blízkost je mnohem důležitější. Při každé příležitosti se dotýkejte, objímejte, mazlete. V soukromí, ne na autobusové zastávce! Nic vás tak dokonale nespojí, jako sehraný tlukot srdce, když spolu ležíte v objetí. Věřte mi! Čím dál míň se lidi dotýkají jeden druhého, ani se není čemu divit, ale nedotýkat se člověka, kterému důvěřujete, kterého milujete, kdo je pro vás tím nejdůležitějším, to nikdy není dobré znamení. Bez téhle intimity ve vztahu je asi něco špatně.

Společně trávený čas je asi samozřejmostí, ale divili byste se, že tomu tak kolikrát není. Není to jen doba strávená v posteli, u televize, na večeři, na procházce, ale jsou to stejně tak společné koníčky, třeba sport nebo počítačové hry, cokoliv, co máte oba rádi, ale i úplně všední věci, jako je nakupování, vaření, uklízení…ano, chlapi by měli pomáhat v domácnosti. Ženská není otrok.

Žádný vztah není bez problémů a není to vždy jen procházka růžovou zahradou (ačkoliv jsem tohle rčení nikdy nepochopila, protože růže mají přece trny…), ale právě ta schopnost překonávat společně překážky buduje pevný a harmonicky vztah.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Dragell Dragell | Web | 12. července 2014 v 20:05 | Reagovat

Ty kompromisy mi připomněly, jak si přítel stěžoval, že mi vadí na talíři vše, co připomíná zvíře (tj. má to hlavu, nedej bože je to celé), protože je mi toho líto. Tak jsem mu sdělila, že ať on si klidně jí různé mořské příšerky, brouky a podobně, ale dokud mi to nebude servírovat na talíř nebo se nad tím přede mnou rozplývat, tak mi to nevadí. Tak si spokojeně zabručel :D

2 Em s tečkou Em s tečkou | Web | 13. července 2014 v 15:02 | Reagovat

Pěkně sepsáno :) Za sebe bych ještě jenom doplnil souhru v posteli. Říkám za sebe, chápu, že každý to má jinak, někde to není možné... atd.

3 Verunka T. Verunka T. | Web | 13. července 2014 v 18:50 | Reagovat

[2]: Sex je samozřejmě důležitý a bez toho se asi vztah dlouhodobě udržet nedá. Na druhou stranu se nedá stavět jenom na sexu. To je podle mě taková třešinka na dortu

4 Martina Martina | 15. července 2014 v 14:37 | Reagovat

Albert Camus: "Není-li člověk milován prostě jen nemá štěstí. Ale nemiluje-li, to je neštěstí!"

5 Verunka T. Verunka T. | Web | 19. července 2014 v 18:57 | Reagovat

[4]: Pěkný citát a pravdivý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama