Pro-ana blogy

18. února 2013 v 13:00 | Verunka |  PPP

Pro ana blogy jsou zlo!!! To klidně vypálím hned na začátku a budu si za tím stát a nikdo můj názor nezmění.
Zkuste si zadat pro ana blog do vyhledávače a vyplivne to na vás skoro 19 milionů odkazů!!

Štíhlá těla vládnou světem, to už od dob Twiggy a jen tak se to asi nezmění. Každá mladá dívka s nadváhou (ale i s normální postavou) dřív nebo později dojde k podobnému poznání a pokud neoplývá dokonalými křivkami (těmi časopisovými), je velká šance, že se rozhodne hubnout. Člověk je tvor netrpělivý a když něco chce, tak pokud možno co nejdřív a bez námahy. Anorexie je k tomu takřka ideální.

A teď se dostáváme k těm pro ana blogům. V dnešní době snad není dívka, která by o nich neměla ponětí. A dřív nebo později se na ně přijde alespoň kouknout. A co tam uvidí? Zápisky holek, které se snaží prohladovět až k ideální postavě, fotky modelek a vychrtlých holek jako inspiraci k vysněné postavě, stesky jak nemůžou zhubnout tolik kolik chtějí a hlavně jídelníčky, které se snad ani jídelníčky nazvat nedají. V těch "lepších" případech se tam objeví jedno, dvě nebo tři jídla denně (alespoň něco), které však ani z části nepokryjí jejich bazální metabolismus. V "horších" případech tam není vůbec nic, jen kafe, zelený čaj (obojí jsou spalovače tuku a "nabíječe" energie) a spousta vody na zahnání žízně. A k tomu všemu většinou i spousta a spousta fyzické aktivity, třeba švihadlo, běh nebo pověstné sedy lehy, desítky, klidně i stovky za den. Ale víte, že sedy lehy se nehubne tuk na břiše? Nehubne se tím žádný tuk, pouze se posilují břišní svaly a zpevňuje břicho. Přehnané namáhání těchto svalů je ale spíš ke škodě než ku prospěchu.


Možná si řeknete no a co, je to přece život těch holek a nikdo nenutí ty ostatní, aby se po nich opičili, tak co všichni nadávají…Tady si dovolím trochu odbočit. Občas navštívím jedny stránky o sebepoškozování, na kterých se řeší tahle problematika ze všech stran. Mají tam však vyvěšené varování, že čtení a "prozkoumávání" této závislosti může vést k touze vyzkoušet si to doslova na vlastní kůži.

Přirovnávám sebepoškozování k závislosti, protože to svým způsobem závislost je, a do stejné kategorie bych zařadila i anorexii, touhu po štíhlém těle za každou cenu, touhu po dokonalosti…to všechno s tím souvisí. Dívky s nalomeným sebevědomím a neutichající myšlenkou, že jim štíhlé tělo pomůže ke štěstí, jsou ideální obětí, protože jsou snadno zmanipulovatelné. Když se dostanou na takový pro ana blog a vidí tam ty "úžasné" úbytky váhy a z každého druhého článku na ně křičí vyhublá a pro ně dokonalá těla, tak co se stane? Na prvním takovém blogu možná nic, ale s touhou roste chuť. Začnou se proklikávat oblíbenými blogy autorky, které jsou samozřejmě další pro ana blogy a tam se to opakuje a opakuje…a holce pak probleskne hlavou, že je to vlastně jednoduché a že když to zvládly ony, tak to zvládne taky…třeba si taky založí podobný blog a třeba se "jen" začne hlídat v jídle. Začne hubnout a je nadšená a proto omezí jídlo ještě víc a přidá na sportu, připojí se do komunity pro ana a je lapená v síti.

A pak mi netvrďte, že jsou tyhle blogy neškodné! Představte si, že by si začali hromadně zakládat blogy lidé, co jsou třeba závislí na drogách. Budou tam psát o tom, jaký je to pocit být v rauši, jak se cítí svobodní a všehoschopní, kolik mají energie a že je nic netrápí. Že by psali o tom, kde brát peníze na další dávky, co se dá ukrást a prodat, nebo třeba kde se dají drogy koupit, kde se scházejí drogově závislí…no kam by to vedlo?

Díky za každý blog, který se snaží od anorexie odradit!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 18. února 2013 v 13:21 | Reagovat

Já když na něco takového narazím, tak mám nejdřív chuť té dotyčné vynadat, pak jí profackovat a pak jí protáhnout Osvětimí a potom vykrmit.
Mě dokáže tak strašně vytočit, když o normálně stavěné ženě někdo řekne, že je tlustá...sakra žena nemá být kostra!
Četla jesm myslím na protivné blondýně článek o nepodařených modelech na amatérské přehlídce. A ta děvčata, co to tam předváděla, a nebyly to žádné modelky, ale normální holky, byly mnohokrát označeny za tlusté. A to nechápu!! Vždyť tlustá tam nebyla ani jedna! Všechny vypadaly normálně!! A pokud ta holka nemá geneticky dáno, že má být drobná a jak papír, tak taková být ani nemůže! Kruci mě tyhlety pokusy co nejdřív umřít a dohnat k tomu i "nedokonalé" tak štvou...

2 light7 light7 | Web | 18. února 2013 v 13:32 | Reagovat

na pro-ana blogy jsem ještě nenarazila a nikdy o nich neslyšela. Já se o hubnutí vůbec nezajímám. Jsem přirozeně štíhlá a to sním docela dost.
Ta mediální propaganda dokonale vychrtlé postavy je zvrácená.

3 Nikol Grooving Nikol Grooving | Web | 18. února 2013 v 14:44 | Reagovat

Já mám BMI naprosto v pořádku, jen mám pevnou kostru a široká ramena a pánev - tudíž vážím o 8kg víc než mí spolužáci.. já nejsem tlustá, nemám špeky, věnuju se mažoretkám a twirlingu 4x týdne a je to celkem makačka zvedat nohy takže svaly mi nechybí.. nmohu být hubenější protože bych si musela uřezat kus pánve - ale já jsem vždycky ta tlustá pro spolužáky. Že jsou tam lidi desetkrát tlustější než já - to nevadí. Já si taky myslím, že by žena měla mít prsa, pas a boky a zadek - ne plochá jak žehlící prkno. I mému příteli se nelíbí když se mi třeba podaří zhubnout kilo.. já jsem zkoušela párkrát držet dietu ale je to o ničem, žiju zdravě, sladké si dám taky někdy, já jídlo miluju, jsem mladá a ve vývinu, proč se ochuzovat o maso, bílkoviny, a energii?

4 Jasumat Jasumat | 18. února 2013 v 16:16 | Reagovat

Super článok!! Veľmi triezve, racionálne a zdravé postrehy, hodné prečítania niektorými ľuďmi!!!

5 Arvari Arvari | E-mail | Web | 18. února 2013 v 17:14 | Reagovat

Jo, s tím, že je to zlo, souhlasím. Dívčí časáky slečnám 'nacpou' do hlavy, že když mají kousek přes šedesát kilo, jsou prostě tlustý, slečny přijdou na pro-ana blog, hele, ono to vypadá tak jednoduše... A pak si ty holky, s prominutím, zkurví život kvůli hubnutí, který od začátku nepotřebovaly...

6 adorekristy adorekristy | Web | 18. února 2013 v 20:06 | Reagovat

Souhlasím!! Tyhle blogy jsou nejhorší. Sama jsem takový vedla.. Teď vedu blog o normálním životě a zážitcích a ne o tom, co jsem snědla a kolik to mělo kalorií.. :) Je lepší se zabývat něčím jiným , než psát články o dietách :)

7 Rezzy Rezzy | Web | 18. února 2013 v 20:48 | Reagovat

Dobře napsaný článek! Já pro-ana blogy nemám ráda, s tím souhlasím... Chápu, že do toho někdo spadne a opravdu anorexii má, ale když někomu fakt rupne v bedně, cítí se jako éterická bytost díky tomu, že propaguje anorexii... to prostě není anorexie, vždyť člověk nemůže onemocnět dobrovolně! To je snad porucha osobnosti nebo já nevím... Abych pravdu řekla, když narazím na někoho, kdo je zcela objektivně tlustý, ale vede si pro-ana blog, vychvaluje anorexii až do nebes a tím napomáhá k tomu, aby do toho doopravdy padali jiní, tak to je... to je prostě hrůza.
Jsem ráda, že se začínají více objevovat i stránky těch, co se léčí a vzájemně si pomáhají, protože to myslím pomáhá celkově zlepšit tuhle absurdní situaci v blogovém světě.

8 Krvavý koleno Krvavý koleno | 19. února 2013 v 9:44 | Reagovat

Máš pravdu... pro-ana je hrozně nebezpečný...
četla jsi tenhle blog?
http://mudrpetrak.blog.cz/1207/pro-ana-blogy-byly-mym-domovem

9 Verunka T. Verunka T. | Web | 19. února 2013 v 11:48 | Reagovat

Těší mě, že se najdou holky, kterým taky připadá ten kult pro ana šílený
Nejhorší je, když jdou holky do hubnutí s tím, že chtějí být anorektičky a dávají si za cíl váhu hluboko pod zdravým BMI

[8]: Petřin blog samozřejmě znám, pravidelně jsem ho navštěvovala a občas mrknu i na ten její nový, i když je o kosmetice, které já vůbec nerozumím :-D
Jinak pěkná přezdívka :D

10 LOL LOL | 11. března 2013 v 12:26 | Reagovat

Ahoj ...máš moc krásny blog ...a tenhle článek mi otevrel oci ...mezi náma já jsem se rídila pro ana blogy tak dlouho ze jsem upln zapomnela zít...v roce 2011 jsem pri své víšce 158 cm vážila 59 kg ...takze narovinu jsem byla vázne tlusta ..a kámošky me poradily tyhle nesmyslne blogy a já prestala uuuuplne jíst zhubla jsem13 kg za par mesícu :-x a jeste ted nejsem uplne v poradku ....porad si vycitam jakekoliv jidlo ktere snim ,ale snazim se s tim bojovat ...moc ti dekuju protoze jsi mi dodala odvahu :-)

11 Jana Jana | E-mail | 3. dubna 2013 v 14:03 | Reagovat

Že sem tak zvědavá, velice by mě zajímalo, jak se podle tebe hubne. Popiš mi, prosím, jak podle tebe probíhá spalování tuků. =)

12 Verunka T. Verunka T. | Web | 3. dubna 2013 v 17:06 | Reagovat

[11]: Cítím trochu sarkasmu :-?
Netvrdím, že se nedá hladověním zhubnout...dá...jenže rozhodně ne zdravě a ne trvale. Určitě víš o spoustě těch negativ, které ssebou nese anorexie. Pokud ne, na blogu mám o tom články. Štíhlá postava za všechny ty komplikace nestojí. Hladovění akorát zpomaluje metabolismus, tělo jede na úsporný režim, takže cokoliv, co do něj dáš, se pro jistotu uloží do zásob.
Hubnout se dá i zdravě! Sice to trvá delší dobu a stojí to nějakou námahu, ale o to víc si pak vážíš toho, co jsi dokázala ne? Otázkou taky je, jestli to není míň namáhavější, než se přemáhat a nejíst :-?
Můžu tu omýlat jen milionkrát vyřčené rady k hubnutí, jako je zdravá strava, přiměřené porce, omezit sladké a smažené, hodně pít a hlavně cvičit. Sport neslouží jen k hubnutí a nastartování metabolismu, ale i ke zpevnění postavy, aby z tebe nebyl rosol.
Hubnutí nemusí a ani by nemělo znamenat omezování se. Můžeš se královsky najíst a přesto hubnout, jen to chce nad jídlem trochu přemýšlet

13 Jana Jana | 3. dubna 2013 v 17:13 | Reagovat

[12]:

Já reaguju na tvrzení, že posilováním břicha se nic nespálí. =)... Tělo spaluje kalorie celý den. Dokonce i ve spánku (A navíc celkem dost velké množství) a ano, posilováním se vytváří hlavně svaly, ovšem  svaly působí jako spalovač tuků. K jejich funkci je potřeba ATP - neboli energie uvolněná z cukrů v těle. Nadbytek těchto cukrů se potom ukládá v podobě tuku. Sedo- lehama se břišní svaly namáhají. Dochází ke spotřebě energie, neboť se svaly natahují a zase povolují. Po určitě době, kdy tělo spálí energii z jídla v žaludku, začne využívat tukové zásoby. A skutečně je jedno, který sval namáháme, ke spalování dochází stejně. Sice v menším množství, než například při běhu, kdy je zapojeno více svalů, ale dochází.  A ano, hubnout je nejlepší pohybem, ale stejně je potřeba upravit jídelníček. Královsky se najíst sice mužeš, ale nejlépe salátu a podobně. Princip hubnutí spočívá totiž v tom, že vydáš více kalorií, než přijmeš. =)

14 Verunka T. Verunka T. | Web | 3. dubna 2013 v 17:23 | Reagovat

[13]: U těch břišních svalů jde o to, že si spousta holek myslí, že pokud budou dělat sedy lehy do padnutí, zhubnou špek na břiše, ale tak to nefunguje. Sice posilují břišní svaly, ale nemůžeš si říct, že teď budu spalovat tuky na břiše, které ty svaly překrývají. Když cvičíš, tak se spalují tuky z celého těla, nejde moc ovlivnit odkud. Někdo má sice sklony hubnout nejdřív třeba prsa nebo zadek, ale vědomě to ovlivnit nejde.
Jde vidět, že se o tohle téma docela zajímáš a něco o tom víš, to je dobře. Já už se nějakou dobu taky snažím vzdělávat v téhle oblasti a zjistila jsem, že o poměr příjem-výdej zase až tolik nejde, protože hodně to taky závisí na hormonech, které nepracují u všech lidí stejně. Hodně mě třeba zaujalo paleo, jestli jsi o tom četla nebo o tom něco víš, je toho teď všude plno...a tam se opravdu můžeš najíst královsky a přesto hubneš, protože se tam bere ohled na hormony

15 Loki Loki | 19. dubna 2015 v 22:04 | Reagovat

To psal někdo, kdo žere co chce a nepřibere po tom ani gram co? Vy nevíte, co to je být tlustá a všude jen slyšet: "Ona je tak tlustá! Podívej na ta stehna!" nebo: "Fuj, vždyť ona je den ode dne tlustší!" Kolikrát lidé ani nic nemusí říkat a je úplně vidět, co si o mé váze a postavě asi tak myslí. To se Vám to žije ,když jste od přírody štíhlí ,ale někdo to má prostě "malinko" těžší!! Věřte ,že když jste mladí, všichni se Vám posmívají kvůli postavě a jste opravdu zoufalí, tak Vaši jediní opravdoví přátelé kteří Vám opravdu rozumí, jsou děvčata pro ana. Tak co?!!! Už Vám došlo ,že každý žije v jiných podmínkách, každý má jiné myšlení a ne každý je šťastný??!!! A kde najdete útočiště, když jste sami??!!! Kde asi!!!!!!!! :´(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama