Reakce na Krásnou – anorexie

4. ledna 2012 v 18:20 | T. |  Krásná.cz

Ach jo! Zase článek, který se mě dotýká a kde mě dokážou komentáře k němu zvednout ze židle! Ale podobných článků na hubnutí a PPP bude ještě hodně, než se novoroční humbuk uklidní.

Proč jsou některé holky tak zlé a kruté (možná závistivé) a pod rouškou anonymity jsou schopné napadání a urážení ostatních? Ano, narážím na komentáře dvou nejmenovaných (zřejmě) slečen, které se dost nevybíravým způsobem navážely do anorektiček.

"Každá anorektička je jen přitroublá kravka co se nudí a vyžaduje pozornost. Jako by někoho jejich kosti strašně zajímali. Jste pitomý a ne nemocný!"

Autorka komentáře zřejmě zná všechny anorektičky na světě, když se takhle vyjadřuje. Já jich znám sice jen pár, ale můžu říct, že to tak není. Ano, najdou se takové, které jsou posedlé štíhlou postavou, protože jsou "zblblé" reklamou a tímhle kultem štíhlosti. Předhánějí se v tom, která bude štíhlejší, a všichni s nadváhou jsou jim odporní. Ale většina anorektiček jsou nešťastné holky s nízkým sebevědomím, kterým třeba někdy někdo řekl, že jsou tlusté, nebo je šikanovali, nebo opravdu měli nadváhu, a prostě to přehnali s hubnutím a pak se to s nimi vezlo.

Anorektičky jsou svým způsobem nemocné! Myslí si, že jsou tlusté, prostě se tak vidí, i když jsou dávno kost a kůže. Proto se tomu říká mentální anorexie. Mají to v hlavě! A snaží se svoje tělo skrývat, ne, že by se s ním chlubily. Proto o tom často nemá jejich okolí ani tušení. A tahle nemoc se stupňuje, protože se z hlavy přesouvá na zbytek těla, které trpí, selhává a prostě je nemocné!

"Anorexie není žádná nemoc. Je to pouze stav mysli. Je feťák nemocen? Je kuřák nemocen? Odpověď zní ne. Pokud to mám v hlavě v pořádku, tak není důvod mít podobné problémy. Je to stejný extrém jako obezita."

Není to nemoc, ale je to stav mysli? A mysl nemůže být nemocná? Proč by jinak bylo tolik známých a popsaných duševních poruch? Anorektičky to nemají v hlavě v pořádku, a proto mají takové problémy, ale to by věděl každý, kdyby se o tohle téma zajímal a neplácal jen tak do větru.

KDYŽ O TOM NIC NEVÍM, NEVYJADŘUJU SE!

Je feťák nemocen? Je kuřák nemocen? I moje odpověď zní ne! Protože tihle lidé si vědomě dodávají do těla škodlivé látky, na kterých se stávají závislí. Je to jejich vina, nikdo je nenutil s tím začínat. To sice nikdo nenutil ani anorektičku, ale jí nedovolí její mysl přestat s tímhle šílenstvím. Není to jen fyzická závislost, ale i psychická. Mysl nedovolí a tělo později také ne. Odvykne si jídlu a není schopné jej přijímat. Takže i když si anorektička snaží "uzdravit" tělo, jde to ztuha, a i když se to povede, tělo si pamatuje a je lehké znovu do toho spadnout. To už je podobné s feťáky i kuřáky, ostatně jako s každou závislostí.

Obezitu tu nebudu rozebírat, protože ta se mě netýká, ale to je taky nemoc a nemocným lidem se nesmíme posmívat nebo jim nadávat, zvlášť když nevíme, jak se k obezitě dopracovali. Neházejte je do jednoho pytle, třeba za to nemohou. Co vy víte, stačí jeden úraz, půl roku upoutání na lůžku a z dříve třeba jen lehce oplácaného člověka se může stát "tlouštík". O jiných zdravotních důvodech ani nemluvě.

Každá anorektička, která se z toho začarovaného kruhu dostane, si zaslouží obdiv. A to neříkám proto, že jsem sama měla to štěstí. Vím, jak je těžké přibrat zpátky to, co jsem zhubla a to jsem to měla o to lehčí, že já jsem neměla anorexii v hlavě. Pro holky, které trpí opravdu tou pravou mentální anorexií, to musí být neskutečně náročné, hlavně si to srovnat v hlavě, a takové holky já obdivuju.

Ale potěšilo mě tolik reakcí v komentářích k článku na Krásné, které se zastávaly ať už Viktorie nebo i dalších podobně postižených holek. A samozřejmě mě potěšilo i odsuzování těch, co napsali negativní komentáře.
Nejvíc se mi líbil tenhle komentář:

xmarek
Chlap, který o ženě prohlásí, že má velký zadek si nezaslouží ani její pozornost. U mě je to ubožák. Největším problémem jsou média. Homosexuálové, kteří řídí modní průmysl ženám vnucují představu, že co má mužský zadek je ideál krásy. Jenže problémem je, že oni chtějí mít před sebou chlapy a dělají vše pro to. Pokud ženská o sebe dbá, pravidelně cvičí, jí rozumně, tak nějaké to kilo není vůbec problém. Upřímně to říkám jako chlap.

A na závěr? I když jsem na začátku psala, že nejsem nadšená z dalšího článku o anorexii, jsem svým způsobem za něj ráda. Protože když se o těchhle problémech bude psát, bude se zvyšovat informovanost ostatních a jak doufám, bude ubývat holek, které do toho spadnou a taky těch, co jim za to nadávají.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Meggy Meggy | Web | 4. ledna 2012 v 21:02 | Reagovat

Myslím, že není dobré nadávat lidem, když nevíme, v jaký jsou situaci. Úplně přesně to popisuje Robert Fulghum ve své knize Už hořela, když jsem si do ní lehal. Jakože bychom neměli posuzovat lidi, když neznáme důvody jejich chování. Ale myslím, že tohle, co tam napsali, by nikdy nenapsal nikdo, kdo by zažil jakoukoli psychickou nemoc. Oni neví, že je těžký přesvědčit svoje podvědomí, když se něco rozjede... Ale tak snad už lidem víc dochází, co je špatně a co ne.

2 T. T. | Web | 4. ledna 2012 v 21:15 | Reagovat

Jsem ráda, že mě někdo pochopil :-)

3 Malkiel Malkiel | Web | 8. ledna 2012 v 20:39 | Reagovat

Tady bych tě trochu poopravil s těmi narkomany. I narkomani jsou někdy nemocní lidé, kteří z důvodu psychických potíží záhnou po droze a zjistí, že je jim lépe. Ovšem pouze dočasně, než droga vyprchá. A potom už se dostávají do bludného kruhu. Každá závislost je jistým druhem onemocnění. Taky závislostem podléhají převážně lidé psychicky labilní.

4 T. T. | Web | 8. ledna 2012 v 20:52 | Reagovat

[3]: Samozřejmě, ne všichni jsou stejní, někteří začnou s drogama dobrovolně a někteří do toho bohužel spadnou nechtíc. Psychika je zrádná věc! Rozhodně se mi ale nelíbí srovnávání anorektiček a narkomanů, je to jako srovnávat hrušky a jablka. Ale samozřejmě ne všechny anorektičky jsou stejné, důvodů proč do toho spadly je tisíc. Škatulkování je hrozné

5 Sinna Sinna | 16. února 2012 v 15:20 | Reagovat

Cusko, zajimavej blog...vic bych to asi nerozvadela...jenom bych byla rada, kdyby sis jeste jednou po sobe precetla tendle clanek a trosku se u toho zamyslela...koukam, ze mas rada ospravedlnovani typem "ty sis to nezazil, tak do toho nemas co mluvit, kdyz o tom moc nevis"...ale uvedomujes si, ze ty sama delas uplne to stejne ?? V nazorech na kuraky bych s tebou mozna i souhlasila, ale u tech fetaku to jako myslis vazne?! myslim, ze tady se k narkomanum chovas uplne stejne jako ti, ktere tady tak kritizujes.Pritom tydle dve veci jsou si daleko podobnejsi nez si (zrejme) myslis...I u fetaku na zacatku muze stat jak velkej psychickej problem (traumaticky zazitek (tedy i znasilneni), otresne detstvi,smrt blizkeho cloveka, sikana...) tak hloupost (snaha byt cool, z nudy...) stejne tak jak u anorexie ... a i zde je zavislost nejen fyzicka, ale i psychicka.. i tady to muze koncit smrti stejne jako anorexie...To ze ty mas urcity problem neznamena, ze lide s jinym problemem si za nej automaticky muzou sami...nebo to s nim maj lehci...nebo nevim jak jeste si to predstavujes...Takze ted mam z tebe taky pocit, ze rada obvinujes lidi aniz by sis prve neco zjistila...a jak jinak to zakoncit nez tvym oblibenym : KDYZ O TOM VIS KULOVÝ, TAK SI TY CHYTRY RECI RADSI NECH !

6 T. T. | Web | 16. února 2012 v 15:47 | Reagovat

[5]: Máš svým způsobem pravdu a já to píšu i v článku a v komentáři nad tebou. Co člověk, to individualita a jiný příběh. Ale stejně jako se mi nelíbí holky, které hubnou schválně proto, aby byly anorektičky (viz ta hromada pro ana blogů), se mi nelíbí feťáci, kteří začnou brát drogy, aby byli cool nebo aby se začlenili do nějaké party.
Při svém pobytu v léčebně jsem měla možnost poznat pár závislých lidí, jak na alkoholu, tak i na drogách a nechtíc jsem vyslechla i pár příběhů nebo mi byly zprostředkované a spoustu jsem si jich přečetla i na internetu. I tak si ale myslím, že člověk s nějakým psychickým problémem nepůjde někam shánět drogy, protože existuje spousta jiných dostupnějších a hlavně levnějších prostředků, jak se s tím vyrovnat. Existují výjimky, to nepopírám, ale hlavní příčinou braní drog je touha to vyzkoušet, zapadnout nebo podobně. A v takovém případě si pak za psychickou a fyzickou závislost mohou sami.
U anorektiček je to trochu jiné. V dnešní době je příliš velký tlak okolí na fyzickou krásu a dokonalost a dospívající člověk je psychicky zpracovatelný. Spousta mladých holek není schopných se vyrovnat třeba s nadávkami, že jsou tlusté, takže se vrhnou do hubnutí a končí to špatně.
Ale jak říkám, každý je jiný. Já jsem ten článek psala v lehce naštvaném rozpoložení, protože komentující házeli všechny holky do jednoho pytle, aniž by se v životě setkali s nějakou anorektičkou. Dnes bych to možná napsala trochu jinak, možná ne, ale hlavní myšlenka byla, že by lidi neměli urážet někoho, když ho neznají. Snad chápeš!

7 Sinna Sinna | 16. února 2012 v 16:58 | Reagovat

Jo to chápu ;-). Ja jsem to taky psala s horkou hlavou, protoze todle téma mi neni cizi a jako nekdo, kdo videl blizkeho cloveka padat na dno (vicemene ne jenom jeho vinou)a nasledne pokusy se ode dna odrazet a znovu na nej padat , jsem na to docela hakliva.Nicmene asi jsem si mela v klidu napocitat do 150 a pokusit se to podat mozna ne tak agresivne.Akorat bych jeste k tvoji reakci rekla, ze to nejde brat z pohledu  levnejsi zavislost= lepsi zavislost.Spis to je o tom ze zatimco nekomu pomaha fyzicka bolest, jiny muze mit potrebu na par hodin nevedet ze existuje a nebo se rovnou prenest do uplne jineho sveta. A stejne lehke, jako je pro nekoho sahnou do priborniku ,muze byt pro jineho otevrit flasku nebo rict "ano" kdyz se naskytne prilezitost ;-) Tim bych to asi  uzavrela, protoze asi mame kazda svuj nazor, vzhledem k tomu co sme kazda zazila ...Preju- ti at se ti podari tvoje demony pochytat a jeste jim nakopat zadek! :-)

8 T. T. | Web | 16. února 2012 v 21:06 | Reagovat

[7]: Ono to nebylo myšleno tak, že levnější rovná se lepší, spíš tak že hodně lidí prostě na drogy nemá a tak raději řeší problémy jinak. Ale je pravda, že každému pomáhá něco jiného.
Jinak děkuju za reakci a já jdu nakopávat zadky :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama